Vmprok az irodalomban Vmprtrtnetek vezredek ta rnak. Mr az kori grg s rmai szerzk is rtk olyan halottakrl, amelyek visszatrtek a srbl, hogy vrt igyanak. A "vmpr" tmja olyan npszer volt a XVIII. Szzadi Nmetorszgban, hogy tbb klt balladt rt a ksrteties vmprokrl. Ezek ksbb olyan rkat, mint Edgar Allan Poe s Bram Stoker, arra inspirltak, hogy horrortrtneteket rjanak, melyek mg ma is sikeresek. Napjainkban pedig vmprtrtneteket rnak a mozik s sznhzak szmra. Lord Ruthven, az egyik els sznpadi vmpr az 1820-as vekbl "A vmpyr" cm trtnet egyik szereplje volt. Ezt a mest az angol klt, Lord Byron kezdte el, azonban bartja, Doktor Polidori fejezte be, aki a vmpr alakjt Byronrl mintzta.
Drakula grf Ez a klasszikus vmprtrtnet mr akkor siker volt, amikor elszr megjelent 1897-ben, s azta sem kerlt le a nyomdk "msorrl". A Drakula szerzje, Bram Stoker, a trtnet tlett egy borzalmas rmlmbl mertette. A British Mzeumban elkezdte kutatni a kzpkori Eurpa vmprlegendit s gy dnttt, hogy Erdlyt hasznlja dszletknt. A regnyben a gonosz Drakula grf egy stt, omladoz erdlyi kastlyban l egy csoport vi vmprral. Azonban vsrolt egy si aptsgot Angliban s azt tervezi, hogy oda kltzik, hogy elterjessze a vmprizmust az egsz orszgban. Egy ifj angol gyvd, Jonathan Harker, megltogatja Drakult, hogy intzze a kltzst. Harker hamarosan rjn, hogy Drakula egy vmpr, pedig fogoly. A Grf elindul Angliba. Drakula megli a haj szemlyzett, hogy megigya a vrket; Angliban pedig megtmadja Lucy Westenra-t. A lny meghal s vmprr vltozik, rmletben tartja Londont. Mgnem egy holland vmprszakrt, Doktor Van Helsing kart df a szvbe. Harker megmenekl s segt Van Helsing-nek, hogy megtallja Drakult, aki megtmadta Harker felesgt. Visszaldzik a Grfot Erdlybe s kst dfnek mlyen a vmpr szvbe.
Varney, a vmpr Amikor 1847-ben elszr kiadtk, ez a knyv olyan npszer lett, hogy hamarosan jra kinyomtattk 220 epizdban. Szerzje, Thomas Prest, mg szmos ponyvaregnyt rt. A Varney, a vmpr (alcme: A vr nnepe) Angliban jtszdik az 1730-as vekben. A Bannesworth csald trtnett mesli el, akiket agy Sir Frncis Varney nev vmpr megfertztt. Varney alapveten j ember-csak a balszerencse tette gonossz. Megissza Flora Bannesworth vrt s elrabolja a lny szerelmt. Szmos kaland utn Varney megli magt gy, hogy a Vezv vulkn krterbe ugrik.
Bemutatkozik a farkasember A farkasemberek olyan gonosz s vad emberek voltak, akik farkass tudtak vltozni. Emberi hson s vren ltek, jszaknknt pedig magnyos utazkra vadsztak, hogy megtmadjk s megegyk ket. Nmelyikrl azt lltottk, hogy flig ember flig farkas lnyekk vltoztak, mg msok egszen farkass vltak. gy hittk, hogy a farkasember ki tudta fordtani a brt, hogy elrejtse a bundjt, amikor emberi formt vett fel. Sokakat, akiket azzal vdoltak, hogy farkasemberek, felhastottk, hogy rleljenek erre a farkasbundra. Azonban lehetsges volt a farkasembert emberi alakjban is felismerni. A farkasembert nagyon szrsnek hittk, ds s egyenes szemldkkel, ami kzpen sszentt s hegyes flekkel. Gyakran mindkt kz kzps ujja ugyanolyan hossz volt, mint a mutatujj, s a tenyerk is szrs volt. A hagyomny szerint a farkasember ismt emberi alakot vesz fel, ha megsrl s a htrahagyott vrnyomok segtsgvel lehet ldzni. A farkasember elpuszttsnak leghatkonyabb mdja az, ha egy megolvasztott ezstkeresztbl ksztett golyval vagy kssel ljk meg. A holttestet temets helyett el kell getni, mivel a hiedelem szerint a farkasember vmprknt kiemelkedik a srbl. Legendk szlnak olyan emberekrl, akik tok hatsra vagy szrny baleset utn vltak farkasemberr. Arra tltettek, hogy farkasemberr vljanak minden jjel vagy minden teliholdkor, s gy dvzltk a hallt, mint meneklst ebbl a sorsbl. Az emberek szerte a vilgon hittek a farkasemberekben s mr az si idkben felfedeztek egy ritka elmebetegsget, a lycantrphit. Ennek hatsra a beteg azt hiszi magrl, hogy farkass tud vltozni, j lehet ez nincs gy. ltalban farkasknt viselkednek, embereket lnek meg s megeszik az ldozat hst.
Vljunk farkasemberr Nhny emberrl azt hittk, hogy akaratuk ellenre farkasemberr vltoznak teliholdkor. Rossz emberek azonban szndkosan vrengz farkasemberr akartak vlni s varzslatot hasznltak ahhoz, hogy ez sikerljn nekik. Egy orosz legenda szerint az tvltozshoz arra volt szksg, hogy tugorjunk egy kidlt ft az erdben, majd beledfjnk egy kis rzkst, s varzsigt nekeljnk, hogy farkass vljunk. A farkass vls biztos mdja volt, ha a farkas lbnyomban sszegylt vizet ittk meg, vagy olyan llatok agyvelejt ettk meg, amiket farkas lt meg. Eurpa szmos rszn, legendk szlnak arrl, hogy pontosan milyenek is azok a varzslatok, amelyek kpesek arra, hogy valakit farkass vltoztassanak. Egy tipikus mgikus farkasember szertarts a kvetkez plda. A leend farkasember az tvltoztat balzsamot teliholdkor, jflkor ksztette. Egy vasstbe farkasfvet, piumot, gyszvirgot, denevrvrt s egy meglt gyermek zsrjt tette, majd megfzte. Amikor ez a keverk elkszlt a farkasember levetette a ruhit s bedrzslte a testt ezzel. Felvette farkasbrbl kszlt ruhjt, mikzben varzsigket nekelt s krte a farkas lelkt, hogy vltoztassa t is farkass. Miutn vghez vitte a szertartst, azt vrta, hogy termszetfeletti, farkasszer lnny vltozik, ami hezik az emberi hsra s vrre. Ha sikerlt neki ez a gonosz tvltozs, minden jjel farkasemberr vltozott, reggel pedig vissza emberr. A varzslatot a hall vagy az trte meg, ha a farkasembert hromszor homlokon szrtk.
Eurpai farkasemberek A farkasemberekrl szl trtnetek leginkbb az olyan orszgokban keletkeztek, ahol az igazi farkasok veszlyt jelentettek az ember szmra. Angliban a kzpkor ta kevs farkas l, s az utols vadon l pldnyt valamikor a XVIII. szzadban ltk meg. A lycantrophinak, ennek a ltez, azonban ritka s klns betegsgnek a felfedezse, nvelte a farkasember legendjrl val rettegst. Aki ebben a betegsgben szenvedett, farkasembernek hitte magt. Az elmebajnak ez a fajtja arra vezette az embereket, hogy gy viselkedjenek, mint ha igazi farkasok lennnek. Klnsen Franciaorszgban volt sok per, amelyben emberek lycantrophival vdoltak. A flelmetes norvg harcosok is hozzjrultak az eurpai farkasember-legendkhoz. Vadllatok brt viseltk, a hajukat s a szakllukat pedig hosszra megnvesztettl, hogy minl ijesztbb legyen a megjelensk. Azok a magnyos falubeliek, akiket ezek a gyilkos hdtk megtmadtak, joggal hihettk ket flig llatnak. Azt tartottk, hogy a berserkerek kpesek voltak vrengz medvv vagy farkass tvltozni. Egy norvg saga azt mondja el, hogyan igzett meg egy varzsl kt farkasbrt. gy brki, aki viselte ket , tz napra farkass vltozott. Ezeket a brket kt harcos Sigmund s Sinjoth fedezte fel egy erdei lakban. Elloptk a brket az ott alv emberektl. Miutn elvettk a brket, nem tudtk levenni. Ordtottak s megtmadtk az alv embereket, st mg egymst is megharaptk. Tz nap mlva mikor visszavltoztak elgettk a brket. Egy Francia kzpkori trtnet egy vadszrl szl, aki egy farkassal vvott, ami megtmadta t. Lenyisszantotta a vadllat egyik mells lbt, azonban az mgis elmeneklt, a vadsz pedig a lbt betette a tskjba. Amikor hazart, megdbbenve ltta, hogy az ni kzz vltozik t. Felismerte az egyik ujjn azt a gyrt, amit a felesgnek adott. Felrohant az emeletre s az asszonyt az gyban fekve tallta. Szmos kardvgstl vrzett, levgott keze helyn pedig csonk ktelenkedett. Egy r trtnet szerint egy pap, aki eltvedt az erdben, megpillantott egy tz mellett l farkast. Az emberi hangon beszlt s krte a papot, hogy adja fel az utols kenetet a felesgre, aki haldoklott. A farkas elmagyarzta, hogy a csaldjt megtkoztk, s a csaldbl egy frfinak s egy nnek ht ven t farkasknt kellett lnie. Ha ezutn mg letben vannak, akkor visszavltoznak emberr. A pap nem hitte el a trtnetet egszen addig, amg a nstny farkas felhastotta a farkasbrt, hogy felfedje ni alakjt. |